Katecheza dla najmłodszych z Pluszowym Panem Jezusem: WODA ŻYWA (J 4,5-15)

Ziva voda

Przygotujcie z dziećmi…

Dzban na wodę, czerwony papier, taśmę klejącą, czarny flamaster, plastikowy kubeczek, sznurek, kamyki, śrubokręt, dużą tackę albo blachę, żeby nie zamoczyć podłogi, szklanki i dużo, dużo wody pitnej.

Jak to zrobić?

Stwórzcie z dziećmi studnię. My narysowaliśmy flamastrem na czerwonym papierze cegły i tak przygotowanym papierem obkleiliśmy za pomocą taśmy szklany dzbanek na wodę. Plastikowy  kubeczek posłuży jako wiaderko. Za pomocą śrubokrętu lub innego ostrego przedmiotu zróbcie w nim dwie dziurki, przez które przewleczecie sznurek. Do tak przygotowanego wiaderka włóżcie parę kamyczków, żeby można nim było nabierać wodę.

Przeczytajcie dzieciom fragment z ewangelii według świętego Jana. Dzieci od razu odkryją, że przygotowały studnię i wiadro. Posadźcie figurkę pluszowego Jezuska przy studni i napełnijcie „studnię” wodą. Pozwólcie dzieciom zgadywać, czym jest woda żywa, o której mówi Pan Jezus. Poprawna odpowiedź brzmi, że jest nią sam Pan Jezus, Jego nauka, Jego Krew Eucharystyczna. Zadaniem dzieci będzie sprawdzenie, czy Pan Jezus mówi prawdę i po wypiciu zwykłej wody faktycznie znowu chce się pić, nawet gdy wypijemy najwięcej, jak się da. Pozwólcie dzieciom nabierać wodę wiaderkiem, napełniać swoje szklanki i wypijać duszkiem ich zawartość.

Główna myśl

Po jakimś czasie od wypicia zwykłego napoju ponownie poczuję pragnienie i niepokój. Ale to, czego nauczę się od Jezusa, sprawi, że będę szczęśliwy i spełniony przez całe życie.

 

 

Z powrotem do sklepu